Môže obec Žehra rozhodnúť o výsledku volieb?

Autor: Braňo Švec | 6.3.2012 o 14:26 | Karma článku: 12,67 | Prečítané:  1382x

Pred dvoma týždňami za mnou do kancelárie v mojej práci prišli piati muži, na prvý pohľad bolo jasné, že prichádzajú z osady, ktorých je u nás na Spiši celkom dosť. Ako vysvitlo, prišli ma podporiť vo voľbách, lebo sú "moji sympatizanti", chcú podporiť človeka z regiónu, prečítali si o mne na internete a "aj SaSka má dobrý program" a tí, ktorých volili pred dvoma rokmi, ich "strašne, ale strašne sklamali". Podporia ma vraj nielen títo piati sympatizanti stojaci nado mnou, ale aj takmer ich celé osady. Máto však jeden háčik - patrí sa pohostiť voličov dobrým ovocným vínkom.

Od prekvapenia som nevedel čo povedať, a mojim cieľom bolo zbaviť sa ich podľa možnosti čo najskôr a pokiaľ možno bezbolestne. Keďže však začali takto opatrne a nevinne - veď sympatizanti sú vždy fajn - predsa len som sa začal pýtať. Koľko vínka "sa patrí" kúpiť a naliať sympatizantom a čo znamená v ich podaní slovné spojenie "takmer celé osady"?

Vtedy prišlo ďalšie prekvapenie - jeden z nich vybral "papiere" - a dal mi k nahliadnutiu zoznam okrskov, kde volia obyvatelia osád od Jarovníc cez Žehru, až po osady v kežmarskom okrese. Ku každému okrsku dopísaný počet voličov a vedľa počet voličov, ktorí sú "naši". Spolu 2 600 hlasov, o ktorých tvrdili, že ich vedia vybaviť, pravda za adekvátnu "kampaň. Čo myslíte, koľko vína treba pre 2 600 veľmi smädných voličov? Jeden z nich sa zamyslel, v duchu prepočítal a zahlásil: "Tak za 600 €, približne. Ostatné sa dohodneme po voľbách, ale to len vtedy, keď sa tam dostanete, pán riaditeľ. Ale vy sa tam dostanete, lebo 2 600 hlasov navyše vám zabezpečí parlament, ja to mám prepočítané."

Nikdy by som nepovedal, že takíto podvodníci to majú až tak prešpekulované, že sú pospájaní z viacerých osád, a že majú drzosť priamo osobne vyhľadávať kandidátov na ich pracoviskách v ich pracovnom čase. Táto ich istota ma privádza k pocitu, že voľby sú ich pravidelným prostriedkom príjmu, a je jedno, či parlamentné, komunálne alebo najlepšie - voľby do VÚC.

Isté, je že výsledky volieb v jednotlivých okrskoch jednoznačne odhalia sympatizanti ktorých kandidátov žijú v osadách. Odporúčam si pozrieť aj výsledky minulých volieb, a obávam sa, že aj tých budúcich.

Na prvý pohľad voľby do NR SR nemôžu byť významne ovplyvnené kúpenými voličmi, no nie je to celkom tak. Jednotlivým kandidátom zo strán, ktoré získajú nižší počet hlasov, najlepšie tesnučko nad 5% to môže významne pomôcť v súboji proti svojim kolegom o parlamentné kreslo. Takisto takto kúpené hlasy môžu pomôcť stranám prekročiť hranicu 5%, veď si len spomeňme, koľko hlasov delilo jednu parlamentnú stranu od pádu do zabudnutia v ostatných parlamentných voľbách. Aby sa v tohtotýždňových voľbách do parlamentu vďaka kúpeným hlasom paradoxne nedostala strana, ktorá svojich "sympatizantov" a ich obydlia umiestnila rovno na billboardy v predvolebnej kampani.

Sympatizanti odišli s dlhým nosom (zjavne išli skúsiť inde) a ja som v tejto veci na úrade boja proti korupcii podal trestné oznámenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?